içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Yenişehir Konaklarında belediye başkanına pusu mu atılıyor, hançer mi savruluyor?

Eskişehir'in Tepebaşı ilçesi Boyacıoğlu Mahallesinde, son yıllarda birçok vesile ile ismini duyduğumuz, orada yaşayan bazı arkadaşlarımız vesilesi ile zaman zaman gidip de gördüğümüz, hatta Eskişehirspor ile ilgili toplantıların bile yapıldığına şahit olduğumuz bir site var. Burada yaşanan tartışmalar son günlerde iyiden iyiye arttı. Sitede yaşayanlar üst düzeyde duyarlılık taşıyorlar ve birçok konuda görüş ve düşüncelerini başkalarının kabul edilmediği bir sosyal medya grubunda tartışmaya açıyorlar.

 

Son zamanlarda site sakinleri, sitenin hemen yanında bulunan ve mülkiyeti Tepebaşı Belediyesine ait yaklaşık 35 dönümlük bir arsanın, Yenişehir Konaklarını da yapan  müteahhide satışını konuşuyorlar.

 

ONLARCA MİLYON LİRA DEĞERİNDE BİR ARSA ÜZERİNDE FIRTINALAR KOPUYOR

 

Site sakinleri arasında çok seçkin insanlar var. Hatta kamuoyu nezdinde çok tanınan isimler de var. Duyumlarımıza göre tüm bu isimler Tepebaşı Belediyesi tarafından bahsi geçen müteahhide satışı gerçekleştirilmek istenen arsa ve o arsa üzerinden elde edilecek rant üzerine oldukça ateşli tartışmalar yapıyorlar.

 

Aslında bu tartışmalarda Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in danışmanı olan bir ismin verdiği bilgiler ve olaylara yaklaşımı, yaşanan gelişmelere ayrı bir açıdan bakılmasına da vesile oluyor.

 

Çünkü Büyükerşen'in danışmanlığını yapan ve sitede yaşayan kişi tüm bu olup bitenleri "Ahmet Ataç'ı bitirmeye ant mı içtiniz? Ahmet Ataç'ı yanlış yönlendiriyorlar, yanıltıyorlar ve içeriden hançerliyorlar" babandı yorumluyormuş.

 

Aslında olup bitene bakıldığı zaman biz öyle bir kanıya doğrusu henüz ulaşamadık. Zira Tepebaşı  Belediyesi bu konuda yazılı, görsel ve sosyal medyada çıkan haberlerle ilgili olarak yapılan ya da yapılacak işlemleri savunan bir açıklama yaptı. Belediyenin yaptığı açıklamayı "Burada yapılaşma gerçekleştirilecek, bu konudan dönüş yok!" ifadeleri ile özetlesek yanlış olmaz herhalde. Belki de yanılıyoruz ancak daha önce ilgili müteahhidin "Burasını da hobi bahçesi yapacağız" diyerek hayal kurmalarına neden olduğu site sakinleri belediyenin bu açıklamasından sonra seslerini daha da yükselttiler.

 

DANIŞMANIN İFADELERİ BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISININ MASASINA ULAŞTIRILMIŞ

 

Peki burada ne oluyor? Gerçekten bir rant sağlanması gibi bir durum söz konusu mu? Bu konuları irdeleyeceğiz...

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in danışmanı olan kişi bu ihale ile ilgili olarak "Tepebaşı Belediyesi Aydın Begiter ile anlaşmış ve bu araziyi satışa, dahası yapılaşmaya açmış" ifadesini kullanmıştı. İddialara göre danışmanın bu ifadeleri paylaşım yaptığı ortamdan elde edilen görüntülerle Tepebaşı Belediye Başkan Yardımcılarından birinin masasına kadar ulaştırılmış. Bu ifadeler büyük Belediye yönetiminde rahatsızlık, hatta bir panik havası meydana getirmiş. Dolayısı ile "Bu panik havası bile onların neyin peşinde olduklarının kanıtı..." yorumlarının yapılmasına neden olmuş.

 

Yaklaşık 35 dönümlük alanın ihalesinin tahmini bedeli 15 milyon liraymış. İhalenin nasıl yapılacağı belli değilmiş. Kat karşılığı mı yoksa nakit satış mı olacağı merakla bekleniyormuş!

 

100 MİLYON LİRALIK BİR RANTIN ORTAYA ÇIKACAĞI KONUŞULUYORMUŞ

 

İddialara göre direkt satış olacakmış ve o alana 75 adet tripleks villa yapılacakmış. Bu villaların da değerinin hiç değilse 1 milyon lira, hatta 1,5 milyon lira olacağı hesap edilmiş. Dolayısı ile 100 milyon lirayı aşkın bir rantın ortaya çıkarılması mümkünmüş.

 

Buradan hareketle Belediyenin bu alanı hiç değilse 35-40 milyon liraya satması gerektiği ileri sürülüyor.

 

Hatta Tepebaşı Belediyesinin, aynın TOKİ gibi, kendi arsasına inşaat yapmak isteyen müteahhitlerle anlaşarak daha çok kazanç elde edebileceği dile getiriliyormuş.

 

Gördüğünüz gibi ortada şimdilik bir belediye, bir müteahhit, bir arsa ve yapılmak istenilen satıştan dolayı rahatsız, yeşil alan beklerken yapılaşma ile karşı karşıya kalarak hayal kırıklığı yaşamış çok sayıda site sakini var. 

 

Eskişehirden Haberler olarak bu konuda yaşanan gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz. Konuyla ilgili olarak yeni bir açıklama yaparsa onu da sizlerle en kısa sürede paylaşacağız. 

 

Tabi bu arada iddiaların arkasını da bırakmayacağız. Bilinsin isteriz!

 

Bu yazı 5443 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum